/Górnik Zabrze żegna się z ekstraklasą

Górnik Zabrze żegna się z ekstraklasą

Po sześciu sezonach sprzędzonych w Ekstraklasie Górnik Zabrze z nią się żegna. Walka o ekstraklasowy byt w Zabrzu toczyła się do ostatniej kolejki. Niestety Górnicy remisując w 37. kolejce 1:1 z Termaliką Bruk-Bet Nieciecza opuszczają najwyższą klasę rozgrywkową.

Termalica, która po wtorkowym spotkaniu z Jagiellonią Białystok zapewniła sobie utrzymanie wyszła w dość zmieniony składzie na starcie z Górnikiem Zabrze. Trener Piotr Mandrysz desygnował do gry Babiarza, Biskupa, Foszmańczyka oraz Nikolić. Dwóch zmian po bezbramkowym remisie z Koroną dokonał za to trener Żurek, który postawił na Kopacza i Kante zamiast na Ossa i Stebleckiego.

Pierwszy kwadrans gry był bardzo bezbarwny. Oba zespoły badały swoje możliwości i sondowały na ile pozwoli im przeciwnik. W 18. minucie padł pierwszy strzał na bramkę. Za pola karnego uderzył Babiarz a piłka przeleciała pół metra obok słupka. Jednak 5 minut później to walczący ożycie Górnik wyszedł na prowadzenie. Fenomenalnego gola z rzutu wolnego zdobył Kurzawa, który huknął jak z armaty z 20 metrów nie zostawiając szans na obronę Pilarzowi.

Po zamianie storn niecnieczanie rzucili się do odrabiania strat. W 50. minucie po dośrodkowaniu Fryca niecelnie główkował Kędziora. Jednak już 120 sekund później okazał się bezbłędny w tym elemencie gry i doprowadził do remisu w meczu. Asystę po golu z rzutu rożnego przy bramce zanotował Juhar.

Zabrzanie byli na bieżąco informowani przez sztab trenerski o wydarzeniach z Wrocławia ( Górnik aby pozostać w ekstraklasie oprócz wygrania z Termalicą musiał liczyć na wygraną Śląska – przyp.red). W 69. minucie bliski wyprowadzenia swojego zespołu na prowadzenie był kapitan”Trójkolorowych” Danch. Następnie świetną okazję na gola zmarnował Gergel, który uderzył z 15 metrów obok bramki. Również „Słoniki” miały swoją okazje na trafienie dające prowadzenie. W 77. min w boczną siatkę trafił Foszmańczyk.

Pięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry marzenia zabrzan o utrzymaniu mógł ostatecznie przekreślić Juhar, ale strzał Słowaka po podaniu Foszmańczyka wybronił Kasprzik, który popisał się fantastyczną robinsonadą. Pomimo przewagi w końcowych minutach, zabrzanie nie zdołali zdobyć decydującej bramki i pożegnali się z Ekstraklasą.

Termalica Bruk-Bet Nieciecza – Górnik Zabrze 1:1 (0:1)
0:1 – Kurzawa 23′
1:1 – Kędziora 53′