/Euro 2016: Ukraińcy na kolanach i żegna się z francuskim turniejem

Euro 2016: Ukraińcy na kolanach i żegna się z francuskim turniejem

W pierwszym meczu 2. kolejki w grupie C doszło do sporej sensacji. Bowiem Ukraina przegrała z Irlandią Północą 0:2 (0:0). Tym samym wyspiarze zrewanżowali się swoim fanom za fatalny występ przeciwko Polakom.

Pierwsza połowa spotkania w Lyonie nie była zbyt porywającym widowiskiem. Stało si ę tka za sprawą gry Ukraińców, którzy zdecydowanie dominowali w środku pola jednak brak było im pomysłu na sforsowanie defensywy rywali.

Najlepszą okazję Irlandczycy stworzyli w 34. minucie, gdy Craig Cathcart zamknął dośrodkowanie z rzutu rożnego i główkował tuż obok słupka. Zaskakujący przebieg miał zresztą cały ostatni kwadrans pierwszej części, bo zespół Michaela O’Neilla poczuł krew i uzyskał przewagę.
Jednak mimo dominacji naszych wschodnich sąsiadów Irlandczycy stworzyli sobie parę sytuacji. Najlepszą okazję an gola mieli w 34. minucie. Vraig Cathcart zamkną dośrodkowanie z rzutu rożnego ale piłka powędrował tuż obok bramki. Zespól trenera Michaela O’Neilla zdecydowanie przebudziła się w ostatnim kwadransie, poczuł krew i zyskał przewagę, która zaprocentowała po zamianie stron.

Pierwszy cios ekipie Mychajły Formienki zadał w 49. minucie Gareth McAuley, który uciekł Jewhenowi Chaczerdiemu. Można powiedzieć, że Ukraińcy przeżyli déjà vu z meczu z Niemcami bowiem znowus tracili bramkę po stałym fragmencie gry.

Ukraińcy od razu rzucili się do ataku i mieli kilka szans na wyrównanie, ale Jewhen Sełezniow i Ołeksandr Zinczenko nie potrafili pokonać Michaela McGoverna strzałami głową, zaś Wiktor Kowalenko, który uderzał aż dwukrotnie, za każdym razem pudłował.

Czas upływał naszym sąsiadom brakowało pomysłu na doprowadzenie gry, a wyspiarze nie kwapili się do podwyższenia prowadzenia mimo stworzenia kilku dogodnych sytuacji. Spotkanie było toczone w ciężkiej aurze gdyż w czasie całego jego trwania padał dość intensywny deszcz. Jak można przypuszczać w tych warukach lepiej sobie radziła ekipa z Wysp Brytyjskich. Skutecznie przeszkadzali rywalom w ich ofensywnych akcjach co sprawiało, że bili głową w mur.

Ze względu na gradobicie w trakcie drugiej połowy i przerwanie meczu na ponad dwie minuty Pavel Kralovec doliczył ich do regulaminowego czasu aż sześć i w ostatniej padł gol, który ostatecznie rozstrzygnął losy rywalizacji. Piatow poradził sobie z uderzeniem Stuarta Dallasa sprzed pola karnego, ale odbił piłkę wprost pod nogi Nialla McGinna i ten musiał już trafić do siatki.
2:0 dla Irlandii Północnej – takiego wyniku nie przewidział chyba nikt, zwłaszcza po tym co obie drużyny pokazały w 1. kolejce. Irlandczycy podnieśli się po przeraźliwie słabym spotkaniu z Polakami i zdobyli bezcenne trzy punkty, które prolongują ich nadzieje na wyjście z grupy. Ukraina natomiast pozostaje bez choćby jednego oczka i wszystko wskazuje na to, że pojedzie do domu już po pierwsze fazie.

Ukraina – Irlandia Północna 0:2 (0:0)
0:1 – Gareth McAuley 49′
0:2 – Niall McGinn 90+6′