/Jeff Wood:Chcemy być zespołem,który może sprawić problemy takiej drużynie jak Polska

Jeff Wood:Chcemy być zespołem,który może sprawić problemy takiej drużynie jak Polska

W poniedziałkowy wieczór reprezentacja Polski rozegra z Gibraltarem mecz rewanżowy w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy 2016. W poprzednim spotkaniu biało-czerwoni zwyciężyli aż 7:0. Oto, co przed spotkaniem powiedzieli selekcjoner Jeff Wood oraz kapitan Roy Chipolina.

Jeff Wood: – Naszym celem jest progres i włączanie nowych zawodników do drużyny. Nie będziemy się skupiać wyłącznie na obronie. Wprowadzenie młodych piłkarzy do zespołu to długoterminowa strategia. Chcemy być zespołem robiącym postęp, który może sprawić problemy takiej drużynie jak Polska.

– Szczerze mówiąc, zrobiliśmy ogromny krok w przód. Gramy z najlepszymi drużynami. Dla naszego zespołu trudne było to, że pierwszym doświadczeniem w zawodowej piłce było mierzenie się w grupie z ekipami takimi jak Irlandia, Szkocja, Niemcy czy Polska. Niemcy są Mistrzami Świata i bardzo silną drużyną. Pokonanie ich jest bardzo trudne. Nie znają słowa porażka. Ostatni wasz mecz z nimi był bardzo dobry. Słusznie się stało, że jesteście wiodącym zespołem w tej grupie eliminacyjnej.

– Piłkarze Gibraltaru są dobrze wyszkoleni technicznie. Nasza liga nie jest tak silna jak te czołowe zachodnie np. Premier League, Bundesliga czy Primera Division. Mamy mało młodych piłkarzy, którzy są dopuszczani do krajowych rozgrywek. Młodzi zawodnicy powinni grać w innych ligach, tych silniejszych. Praca z młodzieżą, zwłaszcza bramkarzami, jest tylko częścią mojej zawodowej przeszłości. Zawsze zależało mi na tym, by na boisko wyprowadzać młodych, spragnionych gry i zwycięstw piłkarzy. To oni są naszą przyszłością. W Gibraltarze mamy opracowany specjalny program, by mogli oni grać zawodowo w ligach jak i reprezentacji.

Roy Chipolina: – Mamy dobrze zapowiadającą się młodzież, ale problemem jest zawsze druga połowa meczu. Wtedy pojawiają się nieścisłości, a gra w takim turnieju jest szansą na zdobycie doświadczenia. Nie mamy typowych akademii piłkarskich, przez co nie można dobrze wyszkolić młodych zawodników. Mam nadzieję, że to w przyszłości ulegnie zmianie. Musimy zrobić tyle, ile możemy, by nasi grali jak najlepiej i rozwijali się w innych ligach. Jutro zobaczycie zespół, który na murawie da z siebie 100% w ciągu dziewięćdziesięciu minut. Będzie to zespół lepszy niż ten, który oglądaliście w ostatnim meczu.

W pierwszym starciu z gibraltarczykami czterokrotnie na listę strzelców wpisał się kapitan polskiego zespołu, Robert Lewandowski – Tak jak w poprzednim spotkaniu, będziemy starać się go kryć i pilnować. Postaramy się by trwało to całe spotkanie. Lewandowski to zawodnik światowej klasy.