/Euro 2016: „Samobój” zadecydował – Walia w ćwierćfinale

Euro 2016: „Samobój” zadecydował – Walia w ćwierćfinale

W meczu 1/8 Mistrzostw Europy Walia pokonała Irlandię Północną i awansowała do następnej fazy rozgrywek. O zwycięstwie Walijczyków zadecydowało trafienie samobójcze.

W spotkaniu Walii i Irlandii Północnej faworytami byli ci pierwsi. „Smoki” lepiej zaprezentowały się bowiem w fazie grupowej i wielu ekspertów upatruje w nich „czarnego konia” turnieju. Irlandia jednak nie zamierzała się poddawać.

To właśnie podopieczni Michaela O’Neilla jako pierwsi groźnie zaatakowali bramkę rywala. Po strzale Dallasa swoimi umiejętnościami musiał popisać się Hennessey, który wybił piłkę na rzut rożny. W odpowiedzi Ramsey wpakował piłkę do siatki kilka minut później. Gol nie został jednak uznany, bowiem napastnik reprezentacji Walii znajdował się na pozycji spalonej. W pierwszej połowie raz jeszcze dobrą interwencją popisał się Hennessey, który po strzale Warda przeniósł piłkę nad poprzeczką i zapobiegł utracie bramki.

W drugiej połowie do ataku ruszyły „Smoki”. Wpierw o kilka centymetrów pomylił się Vokes, a później z rzutu wolnego dobrze przymierzył Gareth Bale, ale jeszcze lepiej spisał się McGovern, który strzał obronił. Wreszcie, w 75 minucie spotkania, piłkę w pole karne posłał Bale. Futbolówka zmierzała wprost na nogę Robsona-Kanu, ale jej lot przeciął Gareth McAuley. Obrońca reprezentacji Irlandii zrobił to jednak niefortunnie, że skierował piłkę do własnej siatki. Do końca spotkania Walia skupiła się na obronie. Piłkarze robili to na tyle skutecznie, że nie dopuścili rywali do żadnej podbramkowej sytuacji i mecz zakończył się wynikiem 1:0.

Walia awansowała więc do ćwierćfinału, w którym zmierzy się ze zwycięzcą spotkania Belgia – Węgry.

Walia – Irlandia Północna 1:0 (0:0)
1:0 Gareth McAuley (75. – sam.)