/Derby Pomorza dla Lechii

Derby Pomorza dla Lechii

Lechia Gdańsk po trzech kolejnych wyjazdowych porażkach zgarnęła komplet punktów w Szczecinie pokonując Pogoń 3:1 (0:1). W pierwszej połowie jedynego gola zdobył Łukasz Zwoliński, a wynik meczu biało-zieloni odwrócili po przerwie. W 62. minucie wyrównał Colak, trzy minuty później rzut karny wykorzystał Vranjes, a z boiska wyleciał Matras. Zwycięstwo przypieczętował w 73. minucie Gerson, który wykorzystał podanie swojego rodaka – Bruno Nazario.

Tego tekstu jeszcze
nie skomentowano.

Bądź pierwszy »

Trener Czesław Michniewicz dokonał dwóch zmian względem ostatniego spotkania z Legią – na lewą obronę powrócił Matynia, a w środku pola w miejscu niedostępnego Rogalskiego zjawił się Walski. O jednego zawodnika więcej wymienił Jerzy Brzęczek – Bąka, Makuszewskiego i Friesenbichlera zastąpili Budziłek, Możdżeń i Colak.

Pierwszą groźną sytuację stworzyli sobie biało-zieloni. Colak ściął do środka z prawej flanki ogrywając w prosty sposób Walskiego, po czym strzałem po dalszym słupku próbował zaskoczyć Janukiewicza, któremu udało się jednak zatrzymać próbę Chorwata. W 16. minucie to jednak Portowcy objęli prowadzenie.

Po centrze Nunesa z rzutu rożnego na krótkim słupku piłkę przedłużył Rudol, a akcję strzałem z najbliższej odległości wykończył oczywiście Zwoliński. Dla 22-latka była to szósta bramka w pięciu ostatnich meczach! Dziesięć minut przed końcem pierwszej połowy prowadzenie mógł podwyższyć jeszcze Frączczak, ale próba szczecińskiej dziewiątki z rzutu wolnego minęła okienko bramki Budziłka w niewielkiej odległości. W 43. minucie zaatakowali jeszcze gdańszczanie – po centrze z prawej flanki, strzał głową Gersona sparował Janukiewicz.

Po zmianie stron obraz gry praktycznie się nie zmienił – Lechia atakowała, a Pogoń nastawiona na kontry wyczekiwała na swoje okazje. W 56. minucie po dośrodkowaniu z lewej strony piłkę do siatki Janukiewicza posłał Colak, ale sędzia odgwizdał w tej sytuacji spalonego. Sześć minut później Chorwat zdobył już jednak bramkę zgodnie z przepisami – świetną robotę w środku pola wykonał Vranjes, po czym zagrał w pole karne do Colaka, a ten w sytuacji sam na sam z Janukiewiczem pewnym uderzeniem pod poprzeczkę doprowadził do wyrównania.

Zanim Portowcy zdążyli ochłonąć po stracie bramki, biało-zieloni wyszli na prowadzenie. W 65. minucie sfaulowany w polu karnym został Colak, za co boisko z czerwoną kartką opuścił Matras. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podbiegł Vranjes, którego uderzenie szczęśliwie, po rękach Janukiewicza wtoczyło się do bramki.

W 73. minucie było już po meczu. Mila rozegrał rzut rożny krótko do Bruno Nazario, ten wbiegł w pole karne i wyłożył piłkę na szósty metr do Gersona, a Brazylijczyk umiejętnie dostawiając nogę przypieczętował komplet punktów dla przyjezdnych. W ostatnich dziesięciu minutach Pogoń ruszyła… w pogoń za bramką kontaktową – najpierw w świetnej sytuacji nieczysto w piłkę trafił Wojtkowski, a kilka minut później po podaniu Akahoshiego w poprzeczkę trafił Frączczak.

Lechia przerwała serię trzech kolejnych wyjazdowych porażek i odniosła czwarte zwycięstwo w delegacji w tym sezonie. Biało-zieloni awansowali na piątą lokatę w tabeli, zrównując się punktami z czwartym Śląskiem.

Pogoń Szczecin – Lechia Gdańsk 1:3 (1:0)
1:0 – Łukasz Zwoliński 16′
1:1 – Antonio Colak 62′
1:2 – Stojan Vranjes (k.) 65′
1:3 – Gerson 73′

Pogoń Szczecin: Radosław Janukiewicz – Sebastian Rudol, Wojciech Golla, Mateusz Matras, Hubert Matynia (68′ Kamil Wojtkowski), Rafał Murawski, Michał Walski (70′ Takafumi Akahoshi), Dominik Kun (79′ Karol Danielak), Adam Frączczak, Ricardo Nunes, Łukasz Zwoliński.

Lechia Gdańsk: Łukasz Budziłek – Grzegorz Wojtkowiak (26′ Piotr Grzelczak), Rafał Janicki, Gerson, : Jakub Wawrzyniak (73′ Nikola Leković), Ariel Borysiuk, Stojan Vranjes, Mateusz Możdżeń, Sebastian Mila (84′ Piotr Wiśniewski), Bruno Nazario, Antonio Colak.

Żółte kartki: Ricardo Nunes, Radosław Janukiewicz (Pogoń Szczecin).

Czerwona kartka: Mateusz Matras /64′ za faul/ (Pogoń Szczecin).